דברים שעניינו אותי השבוע : 1) קפאין - יכול גם לפגוע ביכולת. 2) מיטוכונדריה - כמות או איכות


תכננתי להיות השנה בכנס ACSM ,הכנס של הקולג' האמריקאי לרפואת ספורט, או תרגום דומה אחר. תכנונים לחוד ומציאות לחוד, בקיצור בשנה הבאה. אבל בעולמנו היום יש דרכים לעקוב ומי שכן נמצא ומעביר דברים מעניינים וחדשים בדרכו הקלילה אך מצוינת הוא אלכס הצ'ינסון.

כאן בלינק הראשון מדובר על התגובה של המיטוכונדריה לאימון (אותו אברון בתא שמשמש כתחנה להפקת אנרגיה). במצגת של דיוויד בישופ האוסטרלי הוא מראה שכמות האימונים שנתאמן תקבע את כמות המיטוכונדריה בתאים שלנו ועצימות האימונים תקבע את העוצמה/ תפוקה של כל יחידת מיטוכונדריה. אבל זה לא שחור ולבן ורמות העצימות גבוהות מאוד,ממש ספרינטים, כדי לשנות את תפקוד המיטוכונדריה. למשל אינטרואלים של 4 דק ב 90% הגדילו כמות מיטוכונדריה וספרינטים של 30 מ שיפרו את התפקוד. למי שרוצה להתעמק אפשר לראות את המצגת כולה כאן.

כאן הלינק השני שנוגע בהשפעה של הקפאין. להשפעה הטובה של קפאין עלביצועים ספורטיבים אנחנו מודעים. אבל מסתבר שלא כולם מושפעים לטובה מקפאין. קיים גן שקובע את הקצב שבו מתפנה הקפאין מגופנו. לבערך חצי מהאוכלוסיה גרסת הגן למשך זמן פינוי קפאין מהיר ולחצי גרסת הגן הגורמת לפינוי איטי. אבל אצל כולם הקפאין מגיע למח באותו הקצב והשפעתו הראשונית דומה.

המחקר שבו מדובר הראה סה"כ שיפור בזמנים אצל רוכבים שרכבו 10 ק"מ לאחר שצרכו קפאין. אבל כשחילקו לפי גרסת הגן, התוצאות הראו שהזמנים השתפרו אצל מי שמפנה קפאין מהר ואילו אצל המפנים האיטיים הזמנים היו איטיים יותר. הבדל של 1.2 + דק לעומת 2.5 - דק. זה די הרבה ב 10 ק"מ רכיבה. החוקרת שהרצתה עדיין לא פרסמה מאמר עם התוצאות. נמשיך לעקוב. ורק שמי שרגיש לקפאין לא ישתה כמות גדולה לפני תחרות.

מי אני
Follow Me
  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
פוסטים אחרונים

המומלצים שלי

תגיות