אליפות העולם באתלטיקה - מה מצב הסמים?


אליפות העולם באתלטיקה מתחילה בראשון. יש קצת רעש בעניין הסמים באתלטיקה, כתבו על זה כבר די הרבה בחודשים האחרונים. דיוויד אפשטיין והפיזיולוג מייקל ג'וינר מסבירים בשפה שאפילו אני מבינה למה קשה לתפוס מסוממים.

ספורטאים לוקחים גרסאות סינתטיות של הורמונים טבעיים כמו טסטוסטרון והורמון גדילה שעוזרים בבניית שריר ובהתאוששות, וגם EPO כדי לייצר יותר תאי דם אדומים שמובילים יותר חמצן. הספורטאים לוקחים כמויות קטנות (microdose) כדי לא להיתפס. אחת הבדיקות בודקת יחס T/E (טסטוסטרון: אפיטסטוסטרון) האפיטסטוסטרון לא מהווה יתרון. היחס אמור להיות 1:1 אבל בגלל שונות בין אנשים WADA מאפשרים יחס של עד 4:1 ולכן קיימת אפשרות למי שבאופן שבאופו טבעי היחס אצלו 1:1 להגיע עד 4:1. היחס גם חוזר לנורמלי מהר יחסית למרות שהשפעת הסמים ממשיכה. יש כאלה שגם מוסיפים אפיטסטוסטרון כדי להטות את התוצאה. יקיימת בדיקה נוספת CIR שמבדילה בין טסטוסטרון טבעי וסינתטי אבל היא יקרה ולרוב מבוצעת כשיש יחס T/E חשוד. (ג'סין גטלין השקרן נתפס בבדיקה הזו ויחס ה היה T/E תקין) גם הבדיקה הזו לא רגישה מספיק אם לוקחים כמויות קטנות של סמים.

הם מסבירים גם על הפספורט הביולוגי שבודק המוגלובין ואחוז תאי דם אדומים של ספורטאי לאורך שנים ויוצר פרופיל. אם יש בדיקה חריגה אז אוי ואיי. הפספורט לא בודק רמת סם אלא את ההשפעה של נטילת הסמים.

ובנימה אופטימית זו נסתכל נהנה אבל לי לפחות זה גורם קצת לתהות אם זה או ההוא "מסודרים" עם העשרות.

לכתבה

מי אני
Follow Me
  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
פוסטים אחרונים

המומלצים שלי

תגיות