סלק - כי מחר יש תחרות


למה סלק? מה כל כך טוב בסלק?

הוא גם טעים ובריא, וגם יש בו ניטראט.

אותו ניטראט (-NO3) בגוף הופך לניטריט (-NO2) ואז לניטריקאוקסיד (NO), מולקולה שמעורבת ומתערבת בהרבה דברים כולל בויסות זרימת דם, עידוד ייצור מיטוכונדריה, ויסות של סידן וגלוקוז והתכווצות שריר...

ישנם שני מסלולים לייצור NO:

1) תגובה של L -ארגינין עם חמצן מייצרת מולקולת NO.

2) לאחר צריכת ניטראט ממקור תזונתי, כמו סלק למשל, חיידקים ברוק הופכים את הניטראט לניטריט שחלקו הופך ל-NO בקיבה וחלקו עובר למחזור הדם ולרקמות בהן רמת החמצן נמוכה יחסית. בעזרת אנזימים הופך הניטריט ל-NO במחזור הדם וברקמות אחרות. תנאים בהם זמינות החמצן מוגבלת (היפוקסי) ו-pH נמוך יזרזו את התהליך.

מזכיר תנאים בשריר בזמן פעילות גופנית? נכון.

אז עכשיו אנחנו יודעים שניתן להגדיל את ריכוז ה-NO ברקמות על ידי הגדלת כמות הניטראט בתזונה.

ומה עושה NO? מייעל את צריכת החמצן, מה שאומר למעשה ששרירים שעובדים ומתכווצים יכולים לבצע את אותה עבודה כשהם צורכים פחות חמצן.

תכלס: רוכבים באותו הקצב ומשקיעים פחות אנרגיה.

ריכוז הניטראט בפלסמה מגיע לשיא שעה עד שעתיים לאחר אכילת הניטראט ורמת הניטריט תגיע לשיא לאחר 2-3 שעות. הרמה יורדת חזרה בצורה הדרגתית במהלך 24 שעות.

(דבר קטן נוסף: לעיסת מסטיק או שימוש במי פה מיד לאחר אכילת הסלק תפגע בחיידקים שברוק ובתהליך הפיכת ניטראט לניטריט).

2-3 מחקרים ודי

כאן לא נדבר על צריכה כרונית (יש מחקרים שבדקו צריכה של יומיים ועד שבועיים) של מיץ סלק אלא על צריכה אקוטית, רק לפני מאמץ.

הפיזיולוג אנדרו ג'ונס ערך מחקר שבדק השפעה וזמני צריכה של מיץ סלק בו מצאו שרמת הניטריט במחזור הדם עולה ככל שצורכים יותר סלק ושרמת השיא מתרחשת 2-3 שעות לאחר הצריכה. בשלב הבא בדקו את צריכת החמצן ברכיבה של 30 דקות במאמץ הולך ועולה ונמצא שצריכת החמצן נמוכה יותר ככל שכמות המיץ שנצרכה הייתה רבה יותר. כמויות המיץ שנבדקו היו שוות ל-300 מ"ל, 600 מ"ל ו-1200 מ"ל.

בדיקה נוספת של רכיבה עד תשישות דווקא לא הראתה יתרון לכמות המיץ הרבה ביותר. הכמות האמצעית עשתה את העבודה היטב.

מאמר נוסף, תוספת אקוטית של ניטראט משפרת יכולת בנגד השעון.

בנג"ש של 4 ק"מ ושל 16 ק"מ שהתבצע 2.5 שעות לאחר שתיה של 0.5 ליטר נוזלים (מים או מיץ סלק) נמצא שבעוד שצריכת החמצן (VO2) הייתה דומה, מי ששתו מיץ סלק הפיקו כמות וואטים גבוהה יותר דבר שבא לידוי ביטוי בזמנים מהירים ב-2.7-2.8%. משמעותי ללא ספק.

אבל כידוע, אין שחור ולבן וספורטאים מאוד מאומנים, שלהם צריכת חמצן מרבית גבוהה יחסית, לא יפיקו את אותה התועלת מהניטראט. למה זה קורה? אמרנו שהמעבר מניטריט ל- NO מתרחש בסביבה היפוקסית. אצל ספורטאים מאומנים, צפיפות כלי דם ומיטוכונדריות גדולה יותר ולכן בפעילות סיבולת מצב של היפוקסיה מתרחש פחות ולכן יווצר פחות NO.

בשלב זה נמצא כי צריכה של ניטראט יכולה להיות ארגוגנית (משפרת ביצועים) במאמצים עצימים של בין 5 ל-30 דקות. נג"ש אמרנו? ובשלב זה לא מצאו שצריכה נקודתית לפני מאמצים שמעבר ל-40 דקות נותנת יתרון.

לא לכל אחד זה יועיל, אבל בטוח שלא יזיק.

הוראות הכנה לפני תחרות:

בחצי ליטר מיץ סלק יש בין 350-500 מ"ג ניטראט.

ב-100 גר' סלרי, חסה, סלק, תרד יש מעל 250 מ"ג ניטראט.

ושיהיה בהצלחה!

מי אני
Follow Me
  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
פוסטים אחרונים

המומלצים שלי

תגיות