אבקת חלבון? אבל איזו?


מוסיפים אבקת חלבון? כך תבחרו

מה אנחנו מחפשים באבקות החלבון? רוצים לשמור על המשקל? רוצים לעלות במשקל? צמחונים? טבעונים? מה זמינות החלבון ומידת הספיגה. איכות החלבון דורגה לפי הערך הביולוגי (BV) שהוא היחס מהחלבון אותו ניתן לנצל לסינתזה ולשימוש תאי הגוף. המדד העדכני יותר להערכת איכות החלבון וזמינותו על ידי פרופיל חומצות האמינו והיכולת לעכל (PDCAAS) Protein Diigestibility Corrected Amino Acid Score המדד הזה מדרג בין 0 -1 , כש 1 הוא הטוב יותר.

חלבון Whey - מי גבינה

אחד ממקורות החלבון הטובים ביותר, מקורו בחלב פרה. מכיל את כל חומצות האמינו החיוניות (אותן 9 חומצות שהגוף אינו מייצר בעצמו). מכיל את רמת חומצת האמינו לאוצין הגבוהה ביותר. ה whey יעיל ביותר בבניית שריר ולכן במידה והמטרה היא פיתוח שריר כדאי לצרוך במועד סמוך לסוף האימון.

חלבון מי גבינה איזולאט או הידרוליזאט מכילים כמות גדולה של חלבון (90%) ומעט מאוד פחמימות שומנים ולקטוז. את הלקטוז מרחיקים ולכן יכול להתאים גם למי שרגיש ללקטוז. קיים גם 80%.

נבחר בו כשרוצים להגביר את צריכת החלבון או כשרוצים לבנות ולתחזק שריר.

PDCAAS - 1.0, BV 104

  • לאוצין - חומצת אמינו מסועפת חשובה לבניית שריר

חלבון קזאין

החלבון העיקרי בחלב, נספג לאט יותר ובמשך זמן ארוך יותר ממי הגבינה. תחושת השובע ממושכת יותר ולכן מהווה תוספת טובה לשייקים ששותים במקום ארוחה. אפשר לערבב עם חלבון מי גבינה. Micellar casein הוא הקזאין שמתעכל בקצב האיטי ביותר.

מתאים כאשר צורכים אבקת חלבון לפני השינה.

PDCAAS - 1.0

חלבון ביצה

אבקה מחלבון ביצה. קצב עיכול איטי ממי בגינה ומהיר מהקזאין. מבחינת סינתזת שריר, מעט פחות יעיל משני הקודמים אבל מהווה אפשרות טובה בתור בתוספת לארוחה שלאחר אימון או בשייק שמהווה תחליף לארוחה.

מתאים במיוחד למי שרגיש או שאינו צורך חלב ומוצריו.

PDCAAS - 1.0, BV - 100

חלבון סויה

מיוצר מפולי סויה והוצאו ממנו הנוזלים והשומן. קצב עיכול בינוני בדומה לאבקת חלבון ביצה. מכיל כמות גדולה יותר של חומצות האמינו גלוטמין וארגינין שתומכות במערכת החיסון ובמערכת העיכול. זהו חלבון מלא ונחשב ליעיל ביותר בבניה ותחזוקת שריר מבין החלבונים מבוססי צמחים. * מכיל פיטואסטרוגנים.

באיזולאט יש ריכוז גבוה יותר של חלבון והוא קל יותר לעיכול.

מתאים לטבעונים שרוצים לבנות שריר או שמתקשים להגיע לכמות החלבון היומית המומלצת

מדד 1.0, BV 74

חלבון אפונה

חלבון שנגזר ורוכז מאפונה צהובה והינו החלבון הצמחי שמתעכל בצורה הטובה ביותר ולכן יכול להוות פתרון לבעלי קיבה רגישה. הוא אינו חלבון מלא – חסרות 2 חומצות אמינו. ניתן לאכול עם אורז או המפ ל"השלמת" החלבון. מתאים לצמחוניים ולנמנעים מסויה או לבעלי קיבה רגישה.

פרופיל חומצות האמינו דומה לחלבון סויה אך הוא פחות אלרגני

באיזולאט של חלבון אפונה כמות חלבון מעט גדולה יותר מאשר אבקת חלבון אפונה

מדד 0.69, BV - 65

חלבון המפ

עשוי מזרעי המפ מצמח הקנביס, כמות חלבון קטנה יחסית (כף מכילה 10-15 גר' חלבון לעומת 25 גר' באבקת מי הגבינה ו 22 גר שבסויה) אך מכיל סיבים תזונתיים וחומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3.

מתאים למי שרוצה לחזק מעט את צריכת החלבון ולנמנעים מסויה.

מדד 0.46

כדאי לשים לב שסוג החלבון אותו אנחנו מחפשים מופיע ראשון ברשימת המרכיבים ושאותה רשימת המרכיבים תהיה קצרה. כשקונים חלבון רוצים את החלבון ולא את כל התוספות מסביב.

מי אני
Follow Me
  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
פוסטים אחרונים

המומלצים שלי

תגיות