אביב הגיע פסח בא

רוב החגים בעולם הם חגים שבהם לאוכל יש תפקיד מרכזי בחגיגות.

אבל פסח כבר מזמן הפך להיות חג החגים מבחינה קולינרית ודווקא האיסור באכילת חמץ והעיסוק הבלתי פוסק בכשר/ לא כשר, ומציאת תחליפים לחמץ, מביאים את כולנו להתעסק ולחשוב כל הזמן על אוכל, מה שבוודאי מעלה את כמות הקלוריות שאנחנו מכניסים לגופנו.

חברו לזה את האביב והתעוררות הטבע, את חופשת החג ואת המסורת ואנחנו בבעיה...

גם ארוחת החג עצמה, עם הקראת ההגדה, מחייבת אותנו להיות מאופקים על גבול הרעבים, מה שבסוף שוב מתרגם לתוספת קלוריות ולו רק בגלל האיסור. (חלקנו נרוץ בבוקר ריצה ארוכה, גם זה לא תורם לסבלנות...)

רק בישראל בגלל גודלה של המדינה והמסורת להתארח שנה פה ושנה שם, ניתן למצוא עשרות אלפי אנשים עושים את דרכם במכוניות לחגוג את החג אצל אחרים כשהבגאז' מלא בסירים עם אוכל ואחרי כמה שעות בדרך חזרה הביתה האוכל בסה"כ עבר מהסירים לבטן של האנשים...

בכל שנה, כמה ימים לפני פסח, מתפרסמת רשימה עם ערכים קלוריים של המאכלים בסדר (כדי שגם השנה שוב נהיה מופתעים) ובצמוד אליה רשימה של טיפים איך לא לסיים את ארוחת החג עם נזק של 2500 קק"ל לפחות...

להתחיל עם ירקות, למלא את הצלחת פעם אחת, לא לאכול את המטוגנים, רק לטעום מהכבד הקצוץ, מהחרוסת ממש רק כפית. לא חייבים להגיע למצב שנמתחים לאחור כי הכפתור מתפוצץ ונעדיף מים על פני שתייה מתוקה, כי על היין כנראה לא נוותר. קינוח אחד ושיהיה זה שנראה הכי שווה. אבל הכי חשוב באמת זה לא להגיע רעבים לסדר אחרת הוא לא נגמר.

אז זה כמעט בלתי אפשרי לאכול כפית אחת מהחרוסת וגם המצות הן לא מציאה אבל תמיד מוצאים את עצמנו שוברים עוד חתיכה רק בשביל החזרת ועוד אחת בשביל החרוסת.

מה שברור זה שפסח לא נגמר בארוחת החג. יש את היום שאחרי, יש את חול המועד ויש חג שני, וזה נמשך ונמשך עד שבסוף החג אדם ממוצע מוצא את עצמו עם תוספת מכובדת של 2 ק"ג. אז לא צריך לשבור את הכלים בליל הסדר עצמו, אבל גם לא להתייסר ערב אחד ואז בשאר הימים - מסיבה! (חלק אף מקנחים את שבוע האימים הקולינרי הזה ב"מימונה")

במידה מסוימת ניתן להפוך בפסח את המינוח מ"עבדות לחירות" כשמדובר על תזונה ובעצם במהלך כל פסח אנחנו מ"חירות לעבדות" קולינרית...

.אבל חג הפסח, עם האביב וההתחדשות הוא גם זמן לעשות שינוי ולהתחדש וזו תקופה נהדרת להתחיל לזוז, להשתחרר מכבלים ולצאת לחופש

גרפיקה: שירי הראל-אלבו

מי אני
Follow Me
  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
פוסטים אחרונים

המומלצים שלי

תגיות